Zájem o luxusní bydlení neustále roste

David Makovský, 27. September 2016 Kategorie: Zajímavosti

V posledních letech roste zájem o luxusní bydlení nejen u zahraničních kupců, ale i u těch tuzemských, kteří si luxus mohou dovolit. Co musí taková nemovitost splňovat a dá se na luxusním bydlení i vydělat?

Krátká historie luxusního bydlení v ČR

V České republice nejsou luxusní byty tak rozšířené jako v ostatních zemích. Hlavním důvodem je krátká historie, neboť luxusní rezidenční segment začal převážně v Praze vznikat až po restitucích historických činžovních domů. Prvotně je kupovali zahraniční investoři a lákali na ně zahraniční zájemce. „Vznikající luxusní rezidenční projekty v průměrných cenách mezi 70 až 100 tisíc Kč/m2 byly převážně určeny zahraničním zájemcům neborestituentům. Kupní síla obyvatel republiky byla, v dobách neexistujícího hypotečního financování, mizivá. Zhruba od roku 2006 a 2007 se o tento typ bydlení stále více zajímají Češi a Slováci, kteří tímto způsobem zhodnocují své finance,“ říká Denisa Višňovská, partner společnosti LEXXUS.

Díky pozdějšímu nástupu zájmu se tak ekonomická krize luxusního segmentu dotkla jen málo. Sice opadl zájem zahraničních investorů, ale nedošlo k výraznému poklesu cen. V současné době dosahuje podíl luxusního bydlení na pražských bytových projektech přibližně tři až pět procent.

Možná i vy bydlíte v luxusním bytě

Pro luxusní bydlení je kromě nadstandartního vybavení charakteristická především lokalita. V Praze jsou to městské části Praha 1, Praha 2, Praha 5 a Praha 6. Nejvíce luxusního bydlení najdete v Pařížské ulici, na Malé Straně, ve Starém Městě nebo na Janáčkově nábřeží. Luxusní nemovitosti samozřejmě nesmí chybět atraktivní vzhled, nadstandardní kvalita provedení a vybavení, komfortní rozloha bytu, terasa s případným výhledem na panorama města a v neposlední řadě i výborná dopravní dostupnost či občanská vybavenost. Pokud se navíc průměrná cena obytné plochy vašeho bytu pohybuje nad 100 000 tisíc Kč/m2, pak nepochybně bydlíte v luxusní nemovitosti.

Češi si většinou kupují na rozdíl od zahraničních klientů pro vlastní bydlení. „Díky velmi zajímavým podmínkami na hypotečním trhu však v posledních letech registrujeme mezi Čechy vyšší zájem i o nákup luxusních nemovitostí s investičním záměrem. Luxusní nemovitosti jsou vnímány jako bezpečný způsob uložení finančních prostředků, který ve středně a dlouhodobém výhledu přináší výrazné zhodnocení,“ dodává Denisa Višňovská.

Zdroje: www.hypoindex.cz, zpravy.e15.cz, www.investujeme.cz, byznys.ihned.cz
← Zpět do kategorie Zajímavosti

Nejnovější developerské projekty