Průměrná sazba hypoték opět klesla

David Makovský, 26. October 2016 Kategorie: Hypotéky

Bývá už tradicí, že průměrná sazba hypoték každý měsíc klesá. Ani září nebylo výjimkou, hranice poklesla na 1,82 procenta. Naopak se po nevýrazných letních měsících značně zvedly objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů.

Nejnovější statistika Fincentra Hypoindex za září udává hodnotu sazeb na 1,82 procentech, což je nejnižší hodnota, která byla u nás naměřena. Ukazatel Fincentrum Hypoindex sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték v České republice bez ohledu na dobu fixace od roku 2003. Údaje vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Zpátky na svojí obvyklou hodnotu se dostaly objemy i počty uzavřených hypoték, které po ne příliš úspěšných prázdninách znovu výrazně stouply. Do bank přišlo celkem 9 825 nových klientů, což je oproti srpnu o 535 klientů více. Objemy vystoupaly na necelých 20 miliard korun, konktrétně na 19,607 miliard.

„Září bylo posledním měsícem, kdy mohly banky poskytovat 100% hypotéky, aniž by odporovaly doporučením regulátora. Obavy regulátora z vývoje nemovitostního trhu jsou namístě, průměrná výše hypotečního úvěru za třetí čtvrtletí meziročně vzrostla o 8,6 %, od počátku intervencí pak o více než 20 %, za čímž je rychlý růst cen nemovitostí,“ říká Josef Rajdl, hlavní analytik Fincentrum.

Protože září bylo posledním měsícem ve třetím čtvrtletí, dostáváme možnost podívat se na průběžné počty za rok 2016. Za 9 měsíců bylo sjednáno 81 996 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 156,676 miliard korun. Oproti loňskému roku je to značný nárůst a očekává se, že již v listopadu by měl být překonán rekord z minulého roku.

I když úrokové sazby nadále klesají, nejedná se o velkou změnu, spíše kosmetickou. Dá se předpokládat, že se blížíme dnu, ze kterého se odrazíme zase zpět vzhůru. Analytikové tento odraz očekávají někdy začátkem příštího roku. To, co ale neklesá, ale naopak roste jsou ceny bytů, které se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Pokud se něco nezmění, tento rekord v nejbližší době padne.

Zdroje: www.hypoindex.cz, finance.idnes.cz, byznys.ihned.cz, zpravy.aktualne.cz

← Zpět do kategorie Hypotéky

Nejnovější developerské projekty