Novostavba nebo starší byt?

Vybíráte-li vhodnou nemovitost ke koupi, jistě také řešíte otázku, zda budete investovat do novostavby nebo raději koupíte starší byt či dům.

Abychom vám pomohli, vybrali jsme pro vás ty nejzásadnější klady a zápory obou typů nemovitostí a všechny body shrnujeme v následujících odstavcích.

Novostavba

Záruka na vady nemovitosti

U novostavby můžete počítat se záruční lhůtou. Projevené vady tak máte možnost u developerské společnosti reklamovat.

Nízké provozní náklady

Díky nízké energetické náročnosti novostaveb můžete za energie a vytápění ušetřit nemalé finanční prostředky. Proti starší zástavbě je to mnohdy až 60 %.

Zajištěné parkování

Všechny nově vznikající projekty nabízí rezidentům parkování na vyhrazených místech nebo možnost přikoupit garážová stání, která jsou jejich součástí.

Klientské úpravy zdarma

V rámci dokončování projektu se nový majitel může podílet na finálních úpravách a bydlení tak přizpůsobit svým vlastním představám.

Datum dostavby

Novostavby se prodávají již ve fázi projektu. Na dokončení nemovitosti tak můžete čekat i několik let. Období kolaudace je však předem známé.

Vyšší vstupní investice

U novostaveb je zpravidla potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou. Tu ovšem vyváží nízké provozní náklady a záruka na nemovitost.

Lokalita výstavby

Nová zástavba se díky nedostatku stavebních parcel často přesouvá z center měst do jejich periferií. Není tak vždy jednoduché najít novostavbu ve vámi preferované lokalitě.

Starší nemovitost

Lokalita nemovitosti

U starší nemovitosti se nemusíte omezovat lokalitou, byt či dům většinou najdete přímo v místě, které jste si zvolili.

Nižší vstupní investice

Starší nemovitost můžete koupit mnohdy za výrazně nižší cenu než novostavbu.

Vysoké provozní náklady

U starší nemovitosti byste si měli dát pozor nejen na její energetický štítek ale i celkový stav budovy. Provozní náklady totiž mohou vyšplhat velmi vysoko.

Náklady rekonstrukce

Při koupi starší nemovitosti je třeba počítat s rozpočtem na rekonstrukci a drobné opravy, které se dříve nebo později projeví.

Bez možnosti parkování

Ke staršímu bytu zpravidla nenáleží parkovací stání ani garáž. Počítejte tedy s parkováním na ulici nebo dalším výdajem za pronájem nebo koupí garáže v okolí.

Vybavení nemovitosti

K některým bytům ve starší zástavbě nenáleží například sklepní kóje, někde nemůžete počítat dokonce ani s výtahem.

Bez záruky
na vady nemovitosti

Na starší nemovitosti zpravidla nedostanete záruku. Případné vady a nedostatky tak musíte hradit z vlastní kapsy.


Přestože starší byt může na první pohled vypadat zajímavěji, je v tomto případě potřeba zvážit veškerá pro i proti. Provozní náklady starších nemovitostí nebývají v delším časovém horizontu příznivé. Finanční obnos, který ušetříte při vstupní investici zpravidla vynaložíte na provoz a drobné či větší rekonstrukce ve starší zástavbě. To jsou také hlavní výhody novostaveb. Kromě záruky na případné vady je to i úspora energie díky moderním technologickým postupům využitým při stavbě domů.

Nejširší nabídku novostaveb v Praze a okolí najdete právě zde na PrahaNovostavby.cz - aktuálně máme 11486 nabídek nových bytů a domů.


Top články