Hypoteční vs. předhypoteční úvěr

Financování je jedna z nejzásadnějších otázek koupě nového bydlení. Ať už se rozhodnete pro novostavbu nebo starší zástavbu, peníze budou vždy klíčovým prvkem jejího získání.

Mezi nejrozšířenější způsoby financování patří hypoteční úvěr a družstevní spoluvlastnictví. Družstevních bytů je však na trhu poskrovnu a jejich koupě většinou podléhá složení vysoké akontace, na níž hypotéku získáte jen velmi těžko.

Zaměříme-li se na hypotéky zjistíme, že existují různé druhy a formy. My jsme si oblíbili tzv. předhypoteční úvěr, který nabízí jednoduché řešení financování bez starostí a stresu, zda banka peníze uvolní či nikoliv. Jeho výhoda spočívá ve vyhodnocení finanční situace žadatele již před výběrem nemovitosti. Ten má následně několik měsíců na volbu bydlení za předem schválenou sumu - když se tedy rozhodne, bance to vlastně pouze oznámí.

Na následujícím příkladu dvou smyšlených rodin vám ukážeme, jak to vlastně celé funguje.

Rodina Rozvážných
(Předhypoteční úvěr)

“Rozvážní se rozhodli pro financování využít předhypoteční úvěr, ten jim zaručí čerpání peněz, které jim byly předschváleny 9 měsíců před samotnou koupí nemovitosti. Nemají tak při hledání nového bydlení žádné starosti s vyřizováním hypotéky a mohou se soustředit jen na výběr toho správného bydlení.”

Zřízení
předhypotečního úvěru

Rozvážní nikdy neponechají nic náhodě. Při řešení koupě nemovitosti si tak nejprve vyřídili předhypoteční úvěr, který jim zaručí klid na výběr vhodného bydlení pro svou rodinu.

Banka vše schválí
do 14 dnů

Rozvážní se po schválení dokumentů bankou nemusí bát žádných dalších zádrhelů. Banka fixuje úrokovou sazbu na 6 let, to je pro rodinu výhodné, zvláště v dnešní době, kdy jsou úrokové sazby na svých minimech a postupně začínají stoupat.

Rozvážní se po schválení dokumentů bankou nemusí bát žádných dalších zádrhelů. Banka fixuje úrokovou sazbu na 6 let, to je pro rodinu výhodné, zvláště v dnešní době, kdy jsou úrokové sazby na svých minimech a postupně začínají stoupat.

Ve chvíli, kdy si Rozvážní vyberou nemovitost, stačí pouze podpis kupní smlouvy. Banka další dokumenty nepřezkoumává, kupní cenu bere jako odhadní a Rozvážní se tak vyhnou dalšímu papírování.

Rozvážní se nastěhovali do svého nového domu. Vyhnuli se zbytečném stresu při schvalování hypotečního úvěru a boji o nemovitost s dalšími zájemci.

Rodina Neprozíravých
(Hypoteční úvěr)

“Rodina Neprozíravých na to šla obráceně. Nejprve si vybrala vysněnou nemovitost, která přesně vyhovuje jejich představám. Až poté začali řešit hypoteční úvěr a výběr banky. Neprozíraví měli nakonec spoustu starostí nejen s volbou banky, ale také s prodejcem, který byl již netrpělivý a prodej chtěl vyřešit co nejrychleji.”

Neprozíraví si po dlouhém hledání konečně vybrali vhodnou nemovitost pro svojí rodinu. Nyní bude třeba zaplatit rezervační poplatek majiteli, který je obvykle nevratný a dosahuje přibližně 10 % ceny nemovitosti. Skládá se, aby prodávající byt či dům neprodal jinému zájemci. Součástí rezervační smlouvy je kromě poplatků i lhůta, po kterou majitel nemovitost kupujícímu zadrží.

Neprozíraví si nemovitost rezervovali, zaplatili stanovený poplatek a začali vybírat vhodný způsob financování vybrané nemovitosti. Volba padne na klasický hypoteční úvěr.

Čeká je výběr banky a shánění všech potřebných dokumentů, které od nich banka pro vyřízení úvěru požadovala.

Neprozíraví všechny dokumenty sehnali a bance dodali. Vše však trvá nějakou dobu. Majitel nemovitosti začíná být netrpělivý a tlačí na prodej, avšak na rodinu čeká ještě schvalovací proces.

Banka dokumenty přezkoumá a rozhodne se, zda Neprozíravým hypoteční úvěr v požadované výši poskytne.

Neprozíraví nakonec dosáhli schválení hypotéky, avšak zabralo jim to spoustu času a především stresu při dlouhém procesu schvalování všech dokumentů bankou.

Rodina Neprozíravých se nastěhovala do svého nového domu.


Předhypoteční úvěr vám poskytne jednoduché řešení financování nemovitosti bez starostí. Vyhnete se tak situaci, kdy banka neschválí vámi vybranou sumu na byt či dům a vám tak propadne rezervační poplatek, který může dosahovat až stovek tisíců korun, což se také Neprozíravým málem stalo.


Top články