Realitní slovník: C - D

Kateřina Halamová, 15. August 2016 Kategorie: Realitní slovník

Praktický nástroj pro všechny, kteří někdy tápou ve výrazech ze světa realit a hypoték. V našem seriálu postupně osvětlíme nejdůležitější pojmy, se kterými se můžete v průběhu prodeje či koupě nemovitosti setkat.

C

Cena obvyklá – dle zákona o oceňování majetku se jedná o cenu, která by byla dosažena při prodejích stejného, popřípadě obdobného majetku nebo při poskytování stejné nebo obdobné služby v obvyklém obchodním styku v tuzemsku ke dni ocenění. Do její výše se nepromítají vlivy mimořádných okolností trhu (např. stav tísně prodávajícího či kupujícího), osobních poměrů prodávajícího nebo kupujícího (např. rodinné vztahy) ani vliv zvláštní obliby (např. osobní vztah k dané věci). Obvyklá cena vyjadřuje hodnotu věci a určí se porovnáním.
Cena obvyklá budoucí - odhad ceny zatím nedostavěné nebo rekonstruované nemovitosti, který je stanovený znalcem pro účel bankovní zástavy těsně po kolaudaci nemovitosti.
Cena smluvní – cena sjednaná ve smlouvě
Cena tržní  – cena, která odpovídá vyrovnanému vztahu mezi nabídkou a poptávkou. Je ovlivněna mnoha faktory, mezi které patří například dopravní dostupnost, socioekonomická situace dané lokality apod. 
Cenová mapa – ukazuje cenu za m² pozemku nebo bytu v různých částech republiky nebo konkrétního města
Čerpání úvěru  – čerpání peněžních prostředků z úvěru v souladu s podmínkami stanovenými v úvěrové smlouvě. Čerpat je možné jednorázově (např. nákup nemovitosti či refinancování hypotéky) nebo postupně (např. výstavba nemovitosti a průběžné proplácení faktur za realizované stavební práce).
Činžovní dům – větší dům s více byty, které jsou pronajímány za tzv. činži, neboli nájemné
Číslo evidenční  – označuje budovy a objekty, které slouží k občasnému bydlení a nejsou označeny popisným číslem (tj. rekreační objekty, zahradní domky, chatky, apod.).
Číslo orientační  – usnadňuje orientaci v konkrétní ulici či veřejném prostoru. Jejich použití není povinné a v rámci jednoho města se mohou opakovat. 
Číslo parcelní  – údaj označující konkrétní parcelu v daném katastrálním území
Číslo popisné  – číslo, kterým je označena každá samostatná budova trvalého charakteru. Každé popisné číslo je v daném katastrálním území použito pouze jednou a přiděluje se při kolaudaci budovy

D

Developer, developerská společnost  – osoba či společnost, která se zabývá navrhnutím, financováním a realizací stavby a následně pak i jejím prodejem či pronájmem.  
Doba splatnosti  – sjednaná lhůta, do které je dlužník povinen uhradit svůj peněžitý závazek. V případě hrazení závazku ve více splátkách se využívá pro každou splátku zvlášť. Nedodržení může být penalizováno dle ujednané smlouvy. 
Dražba – dle zákona o veřejných dražbách je definována jako veřejné jednání, jehož účelem je přechod vlastnického nebo jiného práva k předmětu dražby. Cena draženého předmětu není předem známá, licitátor se obrací na předem neurčený okruh přítomných osob s výzvou k podávání nabídek. Na toho, kdo učiní nejvyšší nabídku, přejde příklepem licitátora vlastnictví nebo jiné právo k předmětu dražby. Můžeme ji rozdělit na dobrovolnou (na vlastní návrh vlastníka předmětu dražby) a nedobrovolnou (určeno např. soudním rozhodnutím nebo exekutorským zápisem). 
Družstevní byt – jedná se o byt, který je ve vlastnictví družstva, přičemž příslušnému družstevníkovi vzniká k danému bytu pouze právo nájmu. Byt tak nemůže prodat ani s ním jinak volně nakládat a je oprávněn pouze převést na někoho jiného svá členská práva a povinnosti k družstvu, včetně práva k nájmu daného bytu.
Dřevostavba  – budova, na jejíž konstrukci a stavbu bylo z velké části použito dřevo. Existuje více druhů (např. sruby, roubenky nebo sendvičové stavby).
Dům na klíč – dům, který je postavený podle připraveného projektu a po předání hotové stavby je možné se do něj okamžitě nastěhovat.

Zdroje: www.kurzy.cz, napoveda.seznam.cz, www.vyznam-slova.com, cs.wikipedia.org, finance.idnes.cz

← Zpět do kategorie Realitní slovník

Nejnovější developerské projekty